plin
de năduf -
tata-și
pune mai mereu
umbra
la zid
Lidia
Pervu
Un text bogat în sensuri rostite
dar mai ales din cele ne rostite. Suspansul, tensiunea, cifrul este apanajul
unui haiku bun. Aici imaginea propusă emană o tăcere plina de înțelesuri.
Tăcerea este cea care tronează în scena dinaintea și de după pauza kireji.
Poate că ,,auzim" doar un oftat.
Cuvintele autorului redau de fapt
ceva fără cuvinte. Ne aflăm în fața unui text enigmatic și inductor de tensiune
maximă. Cum altfel dacă debutul este,, plin de năduf"?! Nici în partea a
doua textul nu ne scoate la o suprafață simplă. Putem socoti că umbra în sens
fizic e pusă la zid la propriu, adică pe arșiță - umbra zidului să fie
contopită cu umbra omului, existând posibilitatea ca năduful să fie starea pe
care personajul năpădit de o sarcină peste puterile sale - să o capete. Și se
retragă cu ciudă la umbră realizând că muncește de prisos, că abordează greșit
(iar și iar) ceea ce avea de făcut. Sau ne putem întreba de ce autorul nu a
spus mai degrabă,,sub zid" căci ,,a pune la zid" este o expresie
puternic punitivă, înseamnă a condamna, iară nu a te pune la adăpost de soare.
Mai departe enigma continuă: Oare cum îți poți condamna propria-ți umbră - și
încă ,,mai mereu" (cum și de ce acest mereu?!).
În mintea cititorului care am fost
eu, au răsărit pe neașteptate niște versuri ale lui George Țărnea din poezia
,,Elegia contrastelor", versuri revelatorii: ,,Bun de pus la rană/ Rău de
pus la zid" [...] ,,Partea mea cea neagră-/ Cu noroiul mort/ Părții mele
albe/ I-a tot fost suport",,Pe degeaba înger/ Drac plătit din plin/
Înălțarea-mi este/ Singurul declin." Iată și A-ha ul nostru. Paradoxul se
dezvăluie din plin. Explicația nădufului - eroarea punerii la zid a umbrei.
Adică întelegem nu numai că autoarea folosește cuvântul la figurat, umbra
simbolizând negativ, murdar, malefic - ci și - atenție - să nu fie,,
umbră" în acest sens de obicei acceptat al metaforei. Putem crede asta
datorita juxtapunerii cu acel năduf. Căci personajul nu pare ușurat de
pedepsirea justă a umbrei.
Totul nu este ce pare. Năduful s-ar
putea să provină tocmai din realizarea faptului că - mai mereu - umbra a fost
pe nedrept pusă la zid. Ea fiind suportul,, luminii".
Contrariile nu pot exista una fără
alta, pierzând-și sensul. Dualul este pură existență, este diversitate non
condamnabilă. Putem prefera lumina dar nu are rost să condamnăm umbra.
A ne bate cu umbrele e dovadă de
prostie și când realizăm asta, sigur, ne putem umple de năduf!
Cecilia
Birca
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu