Ne punem întrebarea: De ce sunt
cireșele, atât de îmbietoare, lăsate neatinse și, mai ales, de către cine, când
oricine le-ar putea lua, de pe mormântul mamei?
cireșe
coapte –
pe
mormântul mamei
strachina
tot plină
Luminița
Lidia Al Hok
Este clar că nu acceptăm trecerea
în neființă a mamei și dorim să îi oferim cireșe coapte, inversându-se parcă
rolurile, între copil și părinte, odată cu trecerea timpului. Pe măsură ce
părinții îmbătrânesc, devenim noi, copiii, mai protectori cu ei. Nu acceptăm
moartea mamei, ceea ce e vizibil în exprimarea “strachina tot plină,” unde
“tot” are înțelesul de întreg, dar mai ales de un “încă”, stachina rămasă
neatinsă, de parcă ar fi sperat copilul de odinioară să nu fie adevărată
moartea mamei. Imaginea cireșelor atrage după ea poznele copilăriei. E
binecunoscută povestea Amintiri din copilărie a lui Ion Creangă, și anume
episodul furtului de cireșe. Copiii sunt neastâmpărați, și dau bătaie de cap
părinților, precum și adulților din jur. Acum copilul este cuminte, poate
regretă momentele când a fost neastâmpărat în trecut. Este momentul regretelor.
Cireșele coapte, deși îmbietoare pentru oricine, nu sunt luate de pe mormântul
mamei, nici măcar de către păsări, care participa parcă și ele emoțional la
ritual. Cireșele, deși scumpe, și deși contextul spune clar că nu vor fi
consumate, pentru ca mama nu mai e în viață, nu sunt furate de nimeni. Până și
hoții devin empatici. Și ei sunt impresionați de moment, și își arată respectul
față de durerea persoanei care și-a pierdut mama. Cireșele pot fi considerate
un simbol al maturității, pentru copilul de odinioară, arătând că are, de acum,
mintea “coaptă.” De acum, poate înțelege multe din sfaturile mamei, însă ea nu
mai e, ceea ce face momentul despărțirii de ea cu atât mai tulburător. Natura
se îndreaptă spre dezvoltare, în schimb omul, odată cu înaintarea în vârstă,
poate să dispară. De acum, mama nu se mai poate bucura de un moment comun al
sosirii verii, anunțat de apariția cireșelor coapte. Nici copilul, devenit de
acum adult, nu se poate bucura, pentru că de acum devine conștient că, odată cu
momente precum maturizarea, sugerate de coacerea cireșelor, urmează declinul,
totul fiind efemer. Copilul de odinioară, “copt” la minte, înțelege de acum și
ce înseamnă viața, și finalul ei îi devine tot mai clar. Lumea magică a
copilăriei când nu murea nimeni a dispărut odată cu mama.
Poemul frapează prin realitatea
foarte clară, dura, și prin modul în care contrastează cu speranța la o minune,
ca mama să ia totuși din cireșele coapte, semn că mai aparține încă acestei
lumi. Se sugerează că sperăm cu toții la așa ceva, prin empatia arătată față de
moartea mamei cuiva necunoscut, nimeni neîndrăznind să se atingă de cireșele
îmbietoare.
Ana
Drobot
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu