rivalitate
–
pe
strada Parfumului
teii
înfloriți
Ramona
Bădescu
Încă de la primul vers suntem puși
în gardă că ceea ce urmează nu prea stă sub semnul păcii și prieteniei. Fără
menajamente și pregătiri prealabile, suntem plasați direct în zona de conflict,
cu un singur cuvânt ce spune totul despre atmosfera ce domnește în teatrul de
operațiuni: "rivalitate" - o stare de concurență, în care
protagoniștii ce aspiră la același ideal sunt gata să arunce totul în luptă
pentru a ieși învingători. Deja clocotesc întrebările: Cine sunt rivalii? Ce au
de-mpărțit? Care sunt raporturile de forțe? Ce are să se întâmple?...
Urmează kireji, iar pe măsură ce se
estompează bătăile tobelor din prima parte, trecem în planul al doilea și
intrăm în cu totul alt decor: "pe strada Parfumului". Tihnă; liniște;
mireasma vremurilor de demult și ecoul legendelor, păstrate cu sfințenie în
clădirile și grădinile încărcate de istorie și în memoria colectivă a urbei. O
stradă cu un nume rezonant și plăcut, la al cărui auz simți nevoia să faci cel
puțin mental câțiva pași de plimbare și să-ți odihnești gândurile. Și ușor-ușor
pășești până în versul al treilea, când... ce să vezi?... "teii
înfloriți"! Unde?! Pe strada Parfumului!
Deodată tobele din prima parte
încep să se audă din nou. O explozie de parfum și culoare din florile de tei,
tocmai pe strada Parfumului. Iată și rivalii: "parfumul" statornicit
al istoriei, consemnat și-n catastife, care cu acte în regulă stăpânește de
veacuri strada, mărturie stând și plăcuțele inscripționate cu alb-albastru de
pe garduri, versus parfumul insolent al teilor, care fără să ceară autorizarea
cuiva, nici măcar a primăriei, și-a găsit momentul să dea buzna pe toată
strada, viu, proaspăt și nestăvilit, cu acolitul său, vântul, ce-i împrăștie
mireasma prin toate cotloanele. Și iată o luptă aprigă între vechi și nou,
între statornicie și expansivitate, între tradiție și tinerețe.
Și iată și obiectul rivalității:
strada și renumele. Cine va fi stăpânul și cine va purta blazonul?
"Parfumul" acela pe care toată lumea îl știe ca fiind numele încărcat
de semnificații al vechii străzi, perpetuat de generații, ce-ți trezește melancolia,
sau parfumul real, proaspăt, îmbătător, ce-ți trezește simțurile și te face să
te simți viu, aici și acum, al florilor de tei? Când vei spune "pe strada
Parfumului", ce-ți va veni în minte? Legenda sau concretul?
Poemul lasă lupta nedecisă.
Deznodământul e al cititorului, fiecare poate alege. Eu văd încheiată această
rivalitate printr-o conciliere. De ce n-ar fi "Parfumului teilor
înfloriți" pentru o perioadă (doar atât, cât teii să-și împlinească menirea,
iar apoi să lase lucrurile să redevină cum au fost)? O asociere în folosul
tuturor. Ar fi o idee să găsim, în ceea ceea ce ne leagă și ne desparte
deopotrivă, un element de unitate și de conlucrare, și nu de rivalitate, de
divergență și de luptă.
Una peste alta, poemul doamnei
Ramona Bădescu este un poem cu "zvâc". Fără prea multe
"zorzoane", poemul cuprinde în cele câteva cuvinte (șase cu totul! -
perfect legate, într-o exprimare firească, fără nimic forțat și fără niciun cuvânt
omis sau de prisos) un amestec de culoare, mireasmă, ironie și umor, cu treceri
subtile de la precipitare la acalmie și invers, toate acestea fiind superb
armonizate și puse în tensiune prin cuvântul unic al primului vers, ce
stabilește atmosfera și aduce tot farmecul!
Aș remarca totodată muzicalitatea
beethoveniană a acestui poem, care te zguduie din capul locului cu un ton
frenetic, după care te leagănă ușor pentru o vreme, pentru ca în final să-ți
îndemne simțurile să zburde într-o expansiune de lumină, culoare și mireasmă.
Andrei
Andy Grădinaru
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu